Ara | tr / en / ru
Helezon Konveyör Mikronize Elek Toz ve Granül Dozajlama Toz Karıştırma Mikseri
Çimento Fabrikası Ekipmanları
 
Çimento nedir;
 
Çimento , doğal kalker ve kil karışımının yüksek sıcaklıkta pişirildikten sonra öğütülmesi sonucu elde edilen bağlayıcı malzeme olarak tanımlanır. Çimento tanelerinin büyüklüğü  5 ile 90 mikron arasındadır.
 
Çimento bağlayıcılık fonksiyonunu su ile tepkimeye girdikten sonra kazanır bundan dolayı çimento bağlayıcılar olarak hidrolik bağlayıcı sınıfında yer alır.  Çimentonun , su ile  karıştırıldıktan sonra 28 derece sıcaklık bir ortamında ilk 10 dakikada  katılaşmaya yani priz almaya başlar bir saat içinde ise donma Ve mukamevet giderek artar.
 
Ülkemizde çimento üretiminde kullanılan başlıca hammaddeler, kireçtaşı ve marndır. Klinker de ise kalker ve kildir,  çimento klinkeri kalker,  kil ve kimyasal karışımın bileşimini düzenleyici etkiye sahip bazı materyaller örneğin tenorlu demir, pirit kuvars, ve boksit (ayrıca beyaz çimento içinde kaolin)  içeren hammadde karışımının öğütüldükten sonra yüksek sıcaklıklarda pişirilmesi ile elde edilmektedir.
 
Değişik tipte çimento üretimi için öğütmede değişik oranlarda  klinker kullanılmakta, buda öğütme işlemi sırasındaki klinker miktarı ve diğer katkı maddelerinin oranına göre çeşitli çimento tipleri oluşturur.
 
Çimento üretiminde ihtiyaç duyulan klinkerin pişirilmesi için döner fırınlar kullanılmakta yakıt olarakta genelde  ,kömür, doğalgaz, fuel-oil, petrokok, taşkömürü veya bunların karışımı kullanılmaktadır.
 
Klinkerinin döner fırınlarda hazırlanabilmesi için, fırında  1350-1400°C sıcaklığı sağlayabileceğimiz  yakıtlar kullanılmaktadır.
Çimento nasıl üretilir;
 
Özet bir şekilde ;  üretim ve hazırlama prosesi kalker, marn, kil, demir cevheri v.s gibi hammaddeler önce kırıcıdan daha sonra değirmende elek üstü istenilen oran yakalanıncaya kadar öğütülür ve farin stokuna alınır, klinkerleşme prosesi fırın içine beslenen farin pişerek 1400°C lik kısımda sinterleşir ve 100°C ye kadar soğutularak klinker silolarına alınır   ve nihai , öğütme ve paketleme prosesi silolarda biriktirilen klinker, imal edilecek çimento türüne göre belli oranlarda alçı, tras, kalker ve uçucu kül gibi ilave malzemeler katılarak  bilyeli yada dik değirmenlerde öğütülüp paketlenir.
 
Önemli bilgi, beyaz çimento üretiminde  pişirilecek fırınlarda kül oranı düşük, kalorisi yüksek yakıt (petrokok, fuel oil) kullanılmaktadır.ve beyaz çimento üretiminde kömür kullanılmamaktadır.  Çimento üretiminde en büyük maliyet klinker hazırlamada kullanılan yakıt ve elektriktir.
 
Çimento sektörüne yönelik sunduğumuz hizmetler, ve sektördeki tecrübelerimiz;
 
En Son Haberler Tümünü Göster
Teleskopik Kamyon Yükleme Konveyörü
Teleskopik Kamyon Yükleme Konveyörü ...
İnce Alçı (90µ) Ayırma Separatörü,  Besleme Kapasitesi: 40ton/saat
İnce Alçı (90µ) Ayırma Separatörü, Besleme Kapasitesi: 40ton/saat ...
Alçı Öğütme Pinli Değirmen ve Perlitli Alçı Sıva Toz Karıştırma Mikseri
Alçı Öğütme Pinli Değirmen ve Perlitli Alçı Sıva Toz Karıştırma Mikseri

Alçı Fabrikası için makina ve ekipman imalatlarımızdan Pinli Değirmen ve Alçı ...

KALEKİM Isparta Fabrikası için Ventilli Torba Paketleme Ünitesi
KALEKİM Isparta Fabrikası için Ventilli Torba Paketleme Ünitesi

Sektörün Öncü firması olan KALEKİM firması için Ventilli Torba Paketleme Ünitesinin ...

Hakkımızda
Project Plus;  Maden, gıda ve kimya sektörüne yönelik komple anahtar teslimi çözümler ve bu sektörlere yönelik ekipmanların imalatını yapmaktadır. Yıllarca sektörün her alanında hizmet vermiş mühendisler tarafından kurulmuş olup bugün sektörün en iddialı ve yenilikçi kadrosuna sahiptir.   Vizyonumuz Üretiminizi başarıya taşıyacak projelerin Türkiye ve dünyada çözüm ortağı olup, rakiplerinizin üretimlerinden daha akılcı çözümler sunarak sizi bir adım öne taşımak.   Misyonumuz Project Plus ile çalışan herkesle, ihtiyaçları anlamaya, doğru çözümler ile memnuniyete dayalı, yüzde yüz başarmayı hedefleyen uzun yıllar sürecek bir işbirliği kurmak.   Değerlerimiz Projelerinizi, hakkıyla ve gönülden sahiplenerek yaparız. Kendimizi ve çalışma arkadaşlarımızı devamlı geliştiririz. Tüm ilişkilerimizde dürüst, şeffaf ve tutarlı davranır, bu sayede güvene dayalı uzun vadeli ilişkiler kurarız. Hepimizin ilk ve ortak hedefi müşterilerimizi memnun etmektir. Önce dinler, ihtiyaçları anlar ve çözüm üretmek için çalışırız. Project Plus çevreyi korur, toplum ve kamu düzenine saygılıdır. Sektördeki standart yaklaşımların ihtiyaçları karşılayamadığı durumlarda bilgimizden, deneyimlerimizden, ilişkilerimizden ve teknolojiden yararlanarak ihtiyaca en uygun çözümler üretiriz. İyi yapılan bir işi takdir eder; aynı zamanda birbirimizi geliştirmeye yönelik geri bildirimlerde bulunuruz. ...
Blog