Ara | tr / en / ru
Helezon Konveyör Toz ve Granül Dozajlama
Beton Katkı Üretim Tesisleri
 
Beton sektörünün ihtiyaçları akabinde bilimindeki gelişmelere paralel olarak farklı türde betonlar üretmek için kimyasal beton katkılarına ihtiyaç duyarız.
 
Aşağıdaki beton tipleri için değişik türde beton katkılar kullanılır.
 
 
Öncelikle  beton katkısı nedir sorusunu cevaplayalım; yeni hazırlanmış veya sertleşmiş beton özelliklerini değiştirmek için karışım işlemleri sırasında, betona çimento miktarının %5’ini geçmemek üzere eklenen kimyasal maddelere beton katkı malzemesi denir.
Kimyasal Katkı tiplerini ise şu şekilde sınıflandırabiliriz;
 
Sertleşmeyi hızlandırıcı beton katkılar; beton priz süresini etkileyerek veya etkilemeksizin betonun erken dayanım kazanma hızını artıran kimyasal katkılardır. Kullanım miktarı bağlayıcının: % 1 – 2 arasındadır.
 
Su Azaltıcı yada akışkanlaştırıcı beton katkı; çimento taneciklerinin dispersiyonunu iyileştirerek işlenebilirliği artırmak için kullanılır. Kullanım miktarı bağlayıcının: % 0,3 – 0,6 arasındadır. Betonda kullanılan su miktarını azaltarak işlenebilirliği, betonun dayanım ve dayanıklılığını artırmaktır.
 
Daha yüksek oranda su azaltıcı yada süper akışkanlaştırıcı beton katkıları; Kıvamı değiştirmeden su miktarının yüksek oranda azalmasını sağlayan veya su miktarı değişmeden çökmeyi / yayılmayı yüksek oranda arttıran veya her iki etkiyi de birlikte yaratan katkılardır. Kullanım miktarı bağlayıcının: % 1 – 2 arasındadır.
 
Hava Sürükleyici beton katkılar; bu katkılar, suyun donması sırasında beton içerisinde genleşebileceği, birbirinden bağımsız ve mikroskobik boyutlarda hava habbecikleri oluşturarak donma-çözülme direncini artırırlar. Kullanım miktarı bağlayıcının: % 0,08 – 0,2 arasındadır.
 
Priz hızlandırıcı beton katkılar; karışımın elastik halden katı hale geçme süresini kısaltan kimyasal katkılardır. Aşırı soğuk (<5°C), yüksek rutubetli (>%80), sert rüzgârlı (>25 km/h) bölgelerdeki inşaatlarda kullanılır. Kullanım miktarı bağlayıcının: % 1 – 2 arasındadır.
 
Priz geciktirici beton katkılar; beton karışımının elastik halden katı hale  başlama süresini uzatan kimyasal katkılardır. Aşırı sıcak (>30°C), düşük rutubetli (<%40), sert rüzgarlı (>25 km/h) bölgelerdeki inşaatlarda kullanılır. Kullanım miktarı bağlayıcının: %0,2 - 2  arasındadır.
 
Su geçirimsizliğini sağlayan beton katkıları; sertleşmiş betonun kılcal olarak su emmesini azaltan kimyasal katkılardır genelde havuzlar, su depoları, bodrum katları vb. yerlerde kullanılırlar. Kullanım miktarı bağlayıcının: %0,5 - 2 arasındadır.
 
Su tutma özellikli beton katkılar; betonda terlemeyi azaltarak su kaybını düşüren kimyasal katkılardır Kullanım miktarı bağlayıcının: % 1 civarındadır. Betonun pompalanması sırasında, özellikle uzun boru hatlarında, boru basıncını düşürerek, pompa ve ekipman yıpranmalarını azaltır ve ömrünü uzatırlar.
 
 
Kurduğumuz tesislerin çalışma mantığını kısaca açıklayacak olursak; 
 
Beton katkı ürünlerinin hemen hemen hepsinde %70-80 oranında su kullanılır; su ana hammaddemizdir.
 
 
Genelde tesislerimiz bir platform üzerine monte edilmiş iki adet beton katkı hazırlama mikseri, hammadde tankları, hazır ürün tankları, venturi sistem, filtre ve sistemdeki hammadde ve ürünlerin transferlerini sağlayan pompalardan meydana gelir.  İki tip tesisimiz bulunmaktadır; ilkinde tartım ve karışım aynı mikserde sağlanmakta diğer sistemde ise dozajlama işlemi flowmetrelerle yapmaktayız. Her iki sistemde de venturi pompası ve toz emiş sistemi bulunmaktadır.
 
Kapasitenize göre 2000 lt - 20000 lt aralığında mikserleriniz seçilir. Hattınıza otomatik dozajlanacak tercihe bağlı olarak LIGNO, BNS , SU vb hammadde tankları ve hazır ürün tankları kurulur. Bu tanklar arasında iletişim pompa ve konektörler aracılığıyla yapılır. Reçetenize bağlı olarak hammaddeler dozajlanıp karıştırılır genelde karışım süresi bir parti ürün için 45-60 dakika arasındadır.
 
Bilindiği gibi Türkiye'de LIGNO ve BNS likit olarak tedarik edilmediği için dışarıdan toz şeklinde tedarik edilmektedir. LIGNO ve BNS'yi  likit hale homojenize bir şekilde getirmek  için hattımızda venturi ve toz besleme sistemi yer almaktadır. Bu sistemle hazırlayacağınız likit LIGNO ve BNS beton katkı ürünlerinin ana hammaddeleridir suyla beraber.
 
Tesisimizde hazırlanan beton katkılar  IBC tanklarına, direk silolara yada direk tankerlere doldurmaya uygun şekilde dizayn edilir.
 
 
Her geçen gün gelişen inşaat sektörünün doğal olarak değişik ürün taleplerine cevap vermek için değişik tipte beton katkılarına ihtiyaç duyulmaktadır. Projet Plus'ın geliştirdiği eşsiz tasarımlarla sektörün ihtiyaç duyduğu bütün bu ürünleri tek hatta üretme imkanına siz değerli müşterilerimiz kavuşturmuş oluyoruz.
En Son Haberler Tümünü Göster
Teleskopik Kamyon Yükleme Konveyörü
Teleskopik Kamyon Yükleme Konveyörü ...
İnce Alçı (90µ) Ayırma Separatörü,  Besleme Kapasitesi: 40ton/saat
İnce Alçı (90µ) Ayırma Separatörü, Besleme Kapasitesi: 40ton/saat ...
Alçı Öğütme Pinli Değirmen ve Perlitli Alçı Sıva Toz Karıştırma Mikseri
Alçı Öğütme Pinli Değirmen ve Perlitli Alçı Sıva Toz Karıştırma Mikseri

Alçı Fabrikası için makina ve ekipman imalatlarımızdan Pinli Değirmen ve Alçı ...

KALEKİM Isparta Fabrikası için Ventilli Torba Paketleme Ünitesi
KALEKİM Isparta Fabrikası için Ventilli Torba Paketleme Ünitesi

Sektörün Öncü firması olan KALEKİM firması için Ventilli Torba Paketleme Ünitesinin ...

Hakkımızda
Project Plus;  Maden, gıda ve kimya sektörüne yönelik komple anahtar teslimi çözümler ve bu sektörlere yönelik ekipmanların imalatını yapmaktadır. Yıllarca sektörün her alanında hizmet vermiş mühendisler tarafından kurulmuş olup bugün sektörün en iddialı ve yenilikçi kadrosuna sahiptir.   Vizyonumuz Üretiminizi başarıya taşıyacak projelerin Türkiye ve dünyada çözüm ortağı olup, rakiplerinizin üretimlerinden daha akılcı çözümler sunarak sizi bir adım öne taşımak.   Misyonumuz Project Plus ile çalışan herkesle, ihtiyaçları anlamaya, doğru çözümler ile memnuniyete dayalı, yüzde yüz başarmayı hedefleyen uzun yıllar sürecek bir işbirliği kurmak.   Değerlerimiz Projelerinizi, hakkıyla ve gönülden sahiplenerek yaparız. Kendimizi ve çalışma arkadaşlarımızı devamlı geliştiririz. Tüm ilişkilerimizde dürüst, şeffaf ve tutarlı davranır, bu sayede güvene dayalı uzun vadeli ilişkiler kurarız. Hepimizin ilk ve ortak hedefi müşterilerimizi memnun etmektir. Önce dinler, ihtiyaçları anlar ve çözüm üretmek için çalışırız. Project Plus çevreyi korur, toplum ve kamu düzenine saygılıdır. Sektördeki standart yaklaşımların ihtiyaçları karşılayamadığı durumlarda bilgimizden, deneyimlerimizden, ilişkilerimizden ve teknolojiden yararlanarak ihtiyaca en uygun çözümler üretiriz. İyi yapılan bir işi takdir eder; aynı zamanda birbirimizi geliştirmeye yönelik geri bildirimlerde bulunuruz. ...
Blog